Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
Det nøyaktige akustiske designet, ingen kompromisser og et unikt, sammensatt kabinett gjør HDL 20-A til det foretrukne verktøyet for mange fagpersoner. Perfekt som Live PA og installasjoner. HDL 20-A er det ideelle valget når line-array er nødvendig og en rask og enkel konfigurering er et must. Systemet drives av en 1400 Watt Peak Power 2-veis digital forsterker og lyd behandles med en kraftig DSP. Behandlingen inkluderer korreksjons- og HF-projeksjonskorrigering og spesielle nye forhåndsinnstillinger for innendørs og høyt buede situasjoner. Systemet har topp moderne RCF-høyttalerelementer, to kraftige 10 for en solid bassgjengivelse og en storformat 3 voice coil-kompresjonsdriver for å gi vokal klarhet og høy definisjon med en utrolig dynamikk. HDL 18-AS er den ideelle subwooferen til HDL 20-A line-array-systemet.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 55 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 135 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 100° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 15° |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 1 x 2.0'', 3.0'' v.c |
| WOOFER: | 2 x 10'', 2.5'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR |
| INPUT SENSITIVITY: | -2 dBu/+4 dBu |
| Processor section | |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 800 Hz |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Cluster, HF, High curving, Indoor |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 1400 W Peak, 700 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 400 W Peak, 200 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 1000 W Peak, 500 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | PP Composite |
| HARDWARE: | Rigging flyware |
| HANDLES: | 2 Side, 2 Back |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 294 mm / 11.57 inches |
| WIDTH: | 705 mm / 27.76 inches |
| DEPTH: | 445 mm / 17.52 inches |
| WEIGHT: | 30.2 kg / 66.58 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 375 mm / 14.76 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 800 mm / 31.5 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 500 mm / 19.69 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 33.2 kg / 73.19 lbs |
| SKU | HDL 20-A |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530009960 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | HDL-serie |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Tillkopling | XLR, PowerCON |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.