Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
HDL 38-AS er den ideelle subwooferen til HDL 30-A line array-systemet. Den har et 4 voice coil, 18 neodym basselement for å håndtere 136 dB SPL Max fra 30 Hz til 140 Hz med maksimal linearitet og lav forvrengning. Den innebygde 3200 watt klasse-D forsterkeren gir utmerket kraft og opptil 136 desibel SPL maks. På grunn av sin kompatibilitet med RDNet - monitorering og kontroll, er HDL 38-AS en del av det profesjonelle HDL-systemet.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 30 Hz ÷ 140 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 136 dB |
| Transducers | |
| WOOFER: | 18'' neo, 4.0'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| INPUT SENSITIVITY: | +4 dBu |
| Processor section | |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Volume, Preset selection, RDnet on board |
| RDNET: | Yes |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 3200 W Peak, 1600 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 3200 W Peak, 1600 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Baltic birch plywood |
| HARDWARE: | Array fittings |
| HANDLES: | 2 side |
| POLE MOUNT/CAP: | Yes |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 502 mm / 19.76 inches |
| WIDTH: | 700 mm / 27.56 inches |
| DEPTH: | 621 mm / 24.45 inches |
| WEIGHT: | 48.7 kg / 107.36 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 550 mm / 21.65 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 670 mm / 26.38 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 750 mm / 29.53 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 51 kg / 112.44 lbs |
| SKU | HDL 38-AS 100-240V |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530016944 |
| Tillverkare | RCF |
| Högtalare produkttyp | Subwoofer |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.