Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
HDL 50-A 4K er en aktiv 3-veis line array-modul for store arrangementer, innendørs og utendørs. Den har et lydtrykknivå på 143 dB SPL med en innebygd 8000 W PEAK, 4000W RMS Class-D firekanalsforsterker. Utstyrt med åtte "best in class" høyttalerelementer, og gir utmerket kvalitet for profesjonelle musikalske applikasjoner. Den egenutviklede 90 x 10 grader 4PATH bølgelederen med den symmetriske utformingen av kabinettet gir optimal dekning.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 40 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 143 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 90° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 10° |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 2 x 1.4'' neo, 3.0'' v.c |
| MIDRANGE: | 4 x 6.0'' neo, 2.0'' v.c |
| WOOFER: | 2 x 12'' neo, 3.0'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| INPUT SENSITIVITY: | +4 dBu |
| Processor section | |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 200 Hz - 800 Hz |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Cluster size, HF correction, RDNET |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 8000 W Peak, 4000 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 2000 W Peak, 1000 W RMS |
| MID FREQUENCIES: | 2000 W Peak, 1000 W RMSS |
| LOW FREQUENCIES: | 4000 W Peak, 2000 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Baltic birch plywood |
| HARDWARE: | Integrated Mechanics |
| HANDLES: | 2 side, 2 rear |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 366 mm / 14.41 inches |
| WIDTH: | 1171 mm / 46.1 inches |
| DEPTH: | 502 mm / 19.76 inches |
| WEIGHT: | 58.4 kg / 128.75 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 400 mm / 15.75 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 1200 mm / 47.24 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 600 mm / 23.62 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 62.4 kg / 137.57 lbs |
| SKU | HDL 50-A 4K |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530017736 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | HDL-serie |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Tillkopling | XLR, PowerCON |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.