SKU
KPS 162D
RCF KPS 162D Class D power Amp with DSP - 2 x 160 W, DANTE
-
2 x 160 W klass D-förstärkare med DSP och Dante
-
Integrerad signalbehandling och färdiga presets för RCF-högtalare
-
Konfiguration för låg- och högimpedansutgångar
Vägl. Inkl. Moms Exkl. Moms
Ditt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms
Kontakta oss om denna produkt

| Amplifier specifications | |
| Amplifier Class | D |
| Output Power | 2 x 160 W @ 4 ohm 2 x 160 W @ 8 ohm 1 x 320 W @ 4 ohm (bridge) 1 x 320 W @ 8 ohm (bridge) |
| Output power @ 100 V | 1 x 320 W @ 100 V |
| Output power @ 70 V | 1 x 320 W @ 70 V |
| Frequency Response (-3dB) | 20 Hz - 20000 Hz |
| SNR Analog inputs ("A" weighted) | >106 dB |
| SNR Digital inputs ("A" weighted) | >106 dB |
| Distortion (THD+N) (20 Hz - 20000 Hz, 160 W @ 8 ohm) | <0.05 % |
| Input section | |
| Total number of inputs | 9 |
| Mic+Line inputs | 4 |
| Mic+Line connectors | Euroblock, RCA |
| Digital inputs | 5 |
| Digital connectors | RCA, RJ45 |
| Digital type | DANTE, S/PDIF |
| General Purpose Inputs (GPI) | 5 |
| Programmable GPI | Yes |
| Output section | |
| Signal output number | 1 |
| Signal output connectors | RCA |
| Power output connectors | Euroblock |
| General Purpose Outputs (GPO) | 5 |
| Programmable GPO | Yes |
| Processing | |
| DSP | Yes |
| Configuration and control | |
| Configuration | PC Software |
| Network | Ethernet |
| RCF speakers presets | Yes |
| Priority | Yes |
| Protocols for system integration | AMX, Control4, Elan, Q-SYS, RTI, Symetrix, URC |
| Protections | |
| Cooling | Forced |
| Short circuit | Yes |
| Thermal | Yes |
| DC | Yes |
| Fuses | Yes |
| VHF (Very High Frequencies) | Yes |
| Power requirement | |
| Operating voltage | 90-240 V~ 50/60Hz |
| Power consumption (MAX) | 75 W |
| Standard compliance | |
| Safety agency | CE compliant, UL62368-1 |
| Physical specifications | |
| Cabinet/Case Material | Metal |
| Color | Black |
| Rack mounting | 1/2 19", 1U , Optional rack mounting accessory required |
| Size / Weight | |
| Height | 44 mm / 1.73 inches |
| Width | 220 mm / 8.66 inches |
| Depth | 213 mm / 8.39 inches |
| Weight | 2 kg / 4.41 lbs |
| Shipping information | |
| Package Height | 80 mm / 3.15 inches |
| Package Width | 290 mm / 11.42 inches |
| Package Depth | 490 mm / 19.29 inches |
| Package Weight | 3 kg / 6.61 lbs |
| SKU | KPS 162D |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.000000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530023737 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | KPS Serie |
| Konfiguration | Rack 1/2U |
| Produktapplikation | Detaljhandel, Företag, Fritid, Sport & Friskvård, Hotellbranschen, Utbildning, Religiösa rum, Hotell balsalar, Kongresscenter, Konferenscenter |
| Impedans | 4 Ohm, 8 Ohm, 70 Volt, 100 Volt |
| Watt effekt | 100w till 199w |
| Power sharing | Nej |
| AoIP standard | Dante |
| Fläktlös | Nej |
| DSP | RDSpace |










Validate your login
Logga in
Skapa nytt konto