RCF KPS 804D Class D power Amp with DSP - 4 x 800 W, DANTE
-
4 x 800 W klass D-förstärkare med DSP och Dante
-
Integrerad signalbehandling och färdiga presets för RCF-högtalare
-
Konfiguration för låg- och högimpedansutgångar
Kontakta oss om denna produkt

KPS 808D 8-kanals klass D-förstärkare med DSP och Dante
KPS 804D är en professionell 4-kanals förstärkare med en total uteffekt på 6400 W, utvecklad för krävande ljudinstallationer där flexibilitet, tillförlitlighet och avancerad styrning är avgörande.
Utrustad med klass D-förstärkning och integrerad DSP erbjuder den komplett och exakt signalbehandling, med intuitiv konfiguration via RCF:s programvara RDSpace. Biblioteket med förinställningar för RCF-högtalare förenklar installationen och säkerställer optimal prestanda.
Inbyggd Ethernet-anslutning gör den idealisk för distribuerade system med oberoende zonstyrning, medan den integrerade trådlösa accesspunkten möjliggör direkt anslutning med mobila enheter. Den är även utrustad med Audinate Dante™ AoIP-nätverksgränssnitt, vilket möjliggör distribution av 4 digitala ljudkanaler.
-
4 x 800 W klass D-förstärkare
-
Integrerad signalbehandling
-
Förinställningar för RCF-högtalare
-
Konfiguration för låg- och högimpedansutgångar
-
Flexibel och skalbar flerzonsarkitektur
-
Nätverkshantering via RDSpace-programvara
-
API-drivrutiner för tredjeparts styrsystem
-
PoE-väggtillbehör för fjärrstyrning
-
Audinate Dante™ nätverksgränssnitt (4 kanaler)
Anpassningsbar. Utbyggbar. Kontrollerbar. Remarkabel.
Installationsanpassade flerkanalsförstärkare med hög kanaldensitet, flexibel effektfördelning
mellan utgångar, avancerad DSP-bearbetning och flexibel matrisrouting.
Kvalitetskraft för fasta installationer
KPS-serien levererar fantastisk ljudprestanda och exceptionell driftsäkerhet för fasta installationer. De är utformade för att integreras sömlöst med RCF:s passiva högtalare och innehåller ett omfattande bibliotek med färdiga presets som förenklar installationen och säkerställer optimal ljudkvalitet. Installationsspecifika funktioner förbättrar användbarhet och effektivitet, inklusive avancerad systemövervakning för proaktivt underhåll, GPIO-anslutningar för utökad kontroll, flexibel signalrouting för skräddarsydda installationer samt full integration med RCF:s egen RDSpace-plattform. Konstruerade för enkel driftsättning och exakt kontroll ger KPS-förstärkare installatörer och systemintegratörer robusta lösningar anpassade för olika ljudsystembehov.


Butik och Retail


Sport och Fitnesscenters


Föreläsning och mässhallar


Bar och restaurang


Inbyggda presets för RCF högtalare
Det integrerade presetbiblioteket för RCF-högtalare snabbar upp installationen och säkerställer konsekventa, optimerade resultat genom att ladda fabriksoptimerade EQ-inställningar, FIR-filter, limitering och skyddsparametrar för varje stödd modell.
Flexibel routing och integration
Utöver balanserade och obalanserade analoga ingångar har KPS-förstärkare en digital S/PDIF-ingång som kan vidarebefordras till efterföljande enheter och skapa en gemensam ljudbuss. Alla modeller i KPS-serien kan beställas med ett integrerat Audinate Dante™-gränssnitt för ljud över IP, vilket möjliggör dubbelriktad, lågfördröjd och förlustfri multikanalstransport via standard Ethernet-infrastruktur. Enheterna integreras sömlöst med styrsystem som Q-SYS, AMX, Crestron och Control4.
Full bandbredd, kompakt effektivitet
Vårt klass-D-utgångssteg använder en PWM-modulator med full bandbredd för att återge hela frekvensområdet 20 Hz–20 kHz med minimal fasförskjutning. Snabb switchning och global återkoppling i realtid håller total harmonisk distorsion under 0,05 %. Resultatet är ett rent, bredbandigt ljud och minskad värmeutveckling i ett kompakt och lätt format.
Inbyggd DSP
Den kraftfulla inbyggda DSP:n ger exakt och optimerad signalbehandling samt fullständig I/O-matrishantering. Ett presetbibliotek för RCF-högtalare gör KPS-förstärkarna till en färdig lösning direkt ur kartong. Konfiguration sker via RCF RDSpace-programvara, tillgänglig som desktop- eller webbaserad version (åtkomlig via mobila enheter). Inbyggd Wi-Fi och integrerad trådlös accesspunkt möjliggör direkt åtkomst och enkel konfigurering utan behov av nätverksswitch eller extern accesspunkt.

1. HÖGTALARUTGÅNGAR
Utgångar för högtalare möjliggör antingen tvåkanalsanslutning för lågimpedanshögtalare eller en 70/100 V-linje för högtalare med linjetransformator.
2. BALANSERADE LJUDINGÅNGAR
3. OBALANSERADE LJUDINGÅNGAR
Parallellkopplade med de balanserade ingångarna.
4. DIGITAL S/PDIF IN/UT
Den digitala signalen kan routas från valfri ingång eller zon och möjliggör seriekoppling (daisy chain) av två eller flera KPS-förstärkare.
5. KONFIGURERBAR GPIO
Uppsättning av 5 GPIO som kan konfigureras i RDSpace för funktioner som standby, mute och volymkontroll
6. LAN-KONTROLLPORT
KPS-förstärkare kan anslutas till ett LAN via standard Ethernet, vilket ger åtkomst för konfiguration och styrning via RDSpace.
7. DANTE-PORT (VISSA MODELLER)
KPS “D”-modeller är kompatibla med Audinate Dante® ljud över IP-nätverk (AoIP).
Programvaruplattform för kontroll
RDSpace är en adaptiv programvara för hantering av KPS-serien. Den finns för macOS/Windows eller som webbapp där webbläsaren (via mobil eller dator) ansluter direkt till förstärkaren.
Via ett enhetligt gränssnitt kan användaren hantera hela installationsprocessen – från ingångsrouting och zonindelning till utgångsoptimering och högtalarkalibrering – med realtidsövervakning. Programvaran skalar smidigt från små installationer till stora nätverk med flera zoner och ger snabb åtkomst till presets eller mer avancerade konfigurationsverktyg vid behov.
RDSpace möjliggör hantering av linjärfas-FIR-filter, högtalarpresets och användarpresets, flexibel routing, parametrisk EQ, exakt delay samt full enhetskontroll. All konfiguration och övervakning sker i en och samma applikation med ett enhetligt gränssnitt.
Funktioner
Ingångsmixning
Högtalarpresets
Multizonkonfiguration
Slutanvändarkontroll
Prioritering och ducking
EQ på in- och utgångar
Routing av S/PDIF-utgång
Högpassfilter
Kompressorer
Limiters
Delay
Konfiguration av rumskontroller




Väggmonterad multizon-controller
RC KPS är en väggmonterad nätverksansluten PoE-controller för RCF KPS-förstärkare som erbjuder källval och volymkontroll. Den minimalistiska designen använder högpresterande polymer med matt, beröringsvänlig yta, dolda skruvar samt valbara ljusa och mörka displaylägen, ljusstyrka och knappbelysning. Stöder snabb parkoppling och konfiguration via RDSpace.
-
PoE för enkel nätverksanslutning
-
Upp till 8 × RC KPS per KPS-förstärkare
-
Tilldela valfri RC KPS till valfri zon via RDSpace
-
Snabbt källval och nivåkontroll
-
PIN-kodsskydd
-
EU- och US-versioner i vitt (RAL 9003) och svart (RAL 9005)
Global driftsäkerhet
En universell, reglerad switchad strömförsörjning (SMPS) med effektfaktorkorrigering (PFC) och integrerad standby-omvandlare anpassar sig automatiskt till nätspänningar från 100 V till 240 V, 50–60 Hz, och levererar stabil effekt globalt. Omfattande skyddskretsar skyddar enheten mot kortslutning, DC-offset, högfrekventa fel, underspänning, övertemperatur och överbelastning.
| Amplifier specifications | |
| Amplifier Class | D |
| Output Power | 4 x 800 W @ 2 ohm 4 x 800 W @ 4 ohm 4 x 400 W @ 8 ohm 2 x 1600 W @ 4 ohm (bridge) 2 x 1600 W @ 8 ohm (bridge) |
| Output power @ 100 V | 2 x 1600 W @ 100 V |
| Output power @ 70 V | 2 x 1200 W @ 70 V |
| Frequency Response (-3dB) | 20 Hz - 20000 Hz |
| SNR Analog inputs ("A" weighted) | >108 dB |
| SNR Digital inputs ("A" weighted) | >108 dB |
| Distortion (THD+N) (20 Hz - 20000 Hz, 400 W @ 8 ohm) | <0.05 % |
| Input section | |
| Total number of inputs | 9 |
| Mic+Line inputs | 4 |
| Mic+Line connectors | Euroblock, RCA |
| Digital inputs | 5 |
| Digital connectors | RCA |
| Digital type | DANTE, S/PDIF |
| General Purpose Inputs (GPI) | 5 |
| Programmable GPI | Yes |
| Output section | |
| Signal output number | 1 |
| Signal output connectors | RCA |
| Power output connectors | Euroblock |
| General Purpose Outputs (GPO) | 5 |
| Programmable GPO | Yes |
| Processing | |
| DSP | Yes |
| Configuration and control | |
| Configuration | PC Software |
| Network | Ethernet |
| RCF speakers presets | Yes |
| Priority | Yes |
| Protocols for system integration | AMX, Control4, Elan, Q-SYS, RTI, Symetrix, URC |
| Protections | |
| Cooling | Forced |
| Short circuit | Yes |
| Thermal | Yes |
| DC | Yes |
| Fuses | Yes |
| VHF (Very High Frequencies) | Yes |
| Power requirement | |
| Operating voltage | 90-240 V~ 50/60Hz |
| Power consumption (MAX) | 700 W |
| Standard compliance | |
| Safety agency | CE compliant, UL62368-1 |
| Physical specifications | |
| Cabinet/Case Material | Metal |
| Color | Black |
| Rack mounting | 19", 2U |
| Size / Weight | |
| Height | 88 mm / 3.46 inches |
| Width | 483 mm / 19.02 inches |
| Depth | 320 mm / 12.6 inches |
| Weight | 7.4 kg / 16.31 lbs |
| Shipping information | |
| Package Height | 190 mm / 7.48 inches |
| Package Width | 390 mm / 15.35 inches |
| Package Depth | 560 mm / 22.05 inches |
| Package Weight | 9.4 kg / 20.72 lbs |
| SKU | KPS 804D |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.000000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530023812 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | KPS Serie |
| Konfiguration | Rack 2U |
| Produktapplikation | Detaljhandel, Företag, Fritid, Sport & Friskvård, Hotellbranschen, Utbildning, Religiösa rum, Hotell balsalar, Gym, Kongresscenter, Konferenscenter |
| Impedans | 2 Ohm, 4 Ohm, 8 Ohm, 70 Volt, 100 Volt |
| Watt effekt | 500w till 999w |
| Power sharing | Nej |
| Tillkopling | RJ45, Phono/RCA, Euroblock, S/PDIF |
| AoIP standard | Dante |
| Fläktlös | Nej |
| DSP | RDSpace |










Validate your login
Logga in
Skapa nytt konto