Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
TT22-A II är ett 2-vägs aktivt system med en 12" neodymbas, 86 mm talspole i en basreflexkonfiguration och en 1,4" neokompressionsdriver med 75 mm röstspole. En extremt noggrann akustisk design samt högtalarelement av högsta kvalitet och en kraftfull förstärkare gör högtalarsystemet TT22-A II till den perfekta lösningen från liveljudssituationer till uppspelning och övervakning. Förstärkardelen har 1100 watt effekt - 800 watt till de låga frekvenserna och 300 watt till de höga. lådan är tillverkad av baltisk björkplywood och har en mycket motståndskraftig polyuretanbeläggning, har 2 sidohandtag och 6 x riggpunkter för en flexibel installation med snabblåsande stift och fäste för stolpe.
TT+ High Definition Touring and Theatre är RCF:s flaggskeppslösning för turné, stora livekonserter, scenkonst, sportevenemang, ljudförstärkning och avancerade fasta installationer. Låg vikt och enkel installation, robust och pålitlig hårdvara och utrustning för att flyga lösningarna, fjärrövervakning och kontroll via RDNet. TT+ består av aktiva och passiva modeller för punktkälla, vertikal och horisontell distribution med högsta ljudprestanda och maximal skalbarhet.
RDNet är ett robust ledningsnätverk och en kontrollplattform för små, medelstora och stora ljudsystem, samt komplexa installationer. Baserat på ett egenutvecklat nätverksprotokoll ger RDNet intuitiv kontroll och övervakning av alla anslutna enheter/objekt i RCF-ljudsystemet. Varje enhet har DSP för att adressera specifika förinställningar eller ändringar av parametrar till enskilda eller grupper av objekt. En nätverksanvändare kan ändra nivå, fördröjning, EQ (linjär fas - FiR också) och andra inställningar, inklusive avancerade subwooferkonfigurationer. RDNet är inte bara designat för högtalare - du kan styra parametrarna och routingen för flera RCF-enheter, såsom digitala matriser eller förstärkare.
RCF-högtalare är designade med en egenutvecklad och avancerad FiR-filtreringsteknik, designad för att leverera transparent ljud och perfekt stereobild till lyssnaren.
De speciella FiRPHASE-filtren gör det möjligt att uppnå jämn ljudfördelning för alla lyssnare utan fasförvrängning, vilket säkerställer minimal fördröjning.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 50 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 131 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 90° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 60° |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 1 x 1.5'' neo, 3.0'' v.c |
| WOOFER: | 12'' neo, 3.5'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| INPUT SENSITIVITY: | -2 dBu/+4 dBu |
| Processor section | |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 800 HZ |
| PROTECTIONS: | Thermal, HF |
| LIMITER: | Fast Limiter |
| CONTROLS: | proces., 8 sel. presets |
| RDNET: | Yes |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 2200 W Peak, 1100 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 600 W Peak, 300 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 1600 W Peak, 800 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Baltic birch plywood |
| HARDWARE: | 6 x fly tracks, quick lock, pole mount |
| HANDLES: | 2 on side |
| POLE MOUNT/CAP: | Yes |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 600 mm / 23.62 inches |
| WIDTH: | 365 mm / 14.37 inches |
| DEPTH: | 379 mm / 14.92 inches |
| WEIGHT: | 22.6 kg / 49.82 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 655 mm / 25.79 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 410 mm / 16.14 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 420 mm / 16.54 inche |
| PACKAGE WEIGHT: | 25.5 kg / 56.22 lbs |
| SKU | TT 22-A II |
|---|---|
| Vikt (kg) | 25.500000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530012991 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | TT+ |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Elementstørrelse | 12" |
| Tillkopling | XLR, PowerCON |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.