RCF Two-way passive speaker system 10in+ 1in, 300W White
-
Kompakt tvåvägs fullrangehögtalare med balanserat ljud och jämnt frekvenssvar för naturlig och tydlig återgivning.
-
Hög prestanda i litet format – upp till 128 dB SPL och 300 W AES med låg distorsion.
-
Flexibel installation med kompakt design och möjlig montering på vägg eller tak
Kontakta oss om denna produkt

COMPACT M10 är en tvåvägs fullrangehögtalare, lämpligt för ett brett spektrum av applikationer. Det balanserade ljudet är dess stora fördel för bästa möjliga ljudåtergivning. M10 har hög känslighet som är typiskt för professionella högtalare tack vare stora magneter och en HI-FI-liknande ljudkvalitet med ett jämnt och brett frekvenssvar, vilket till stor del beror på neodymium dome-diskanten. M10 har distorsion trots hög SPL, långt över vad man kan förvänta sig av en sådan kompakt låda. Den snygga och kompakta designen gör M10 lämplig för nästan alla miljöer, även med begränsningar från arkitekturen. M10 kan monteras på både vägg och tak med extra utrustning.
- 300 W AES power handling
- 128 dB max SPL
- 60 ÷ 20000 Hz frequency range
- 90° x 70° constant directivity coverage angle
- 1 x 10" high power woofer
- 1 x 1.4" voice coil compression driver
- High quality plywood cabinet
- Steel front grille with clothing
- Installation points available on rear, top and bottom panels
- 4 pole EUROBLOCK connector (audio input and parallel link output)
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE (-10DB): | 60 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 128 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 90° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 70° |
| DIRECTIVITY INDEX Q: | 9 |
| SYSTEM SENSITIVITY: | 98 dB |
| Power section | |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| POWER HANDLING: | 300 W RMS |
| PEAK POWER HANDLING: | 1200 W PEAK |
| RECOMMENDED AMPLIFIER: | 600 WIDTH |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 1800 Hz |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 1 x 1.0'', 1.4'' v.c |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| INPUT POWER RATING: | 25 W AES, 50 W PROGRAM POWER |
| SENSITIVITY (DB, 1W @ 1M): | 107 dB, 1W @ 1m |
| WOOFER: | 10'', 2.5'' v.c |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| INPUT POWER RATING: | 300 W AES, 600 W PROGRAM POWER |
| SENSITIVITY (DB, 1W @ 1M): | 98 dB, 1W @ 1m |
| Input/Output section | |
| INPUT CONNECTORS: | Euroblock |
| OUTPUT CONNECTORS: | Euroblock |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| COLOR: | Black |
| HARDWARE: | 8 x M8, 8 x M10 |
| GRILLE: | Steel with clothing |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Plywood |
| Size | |
| WIDTH: | 295 mm / 11.61 inches |
| DEPTH: | 325 mm / 12.8 inches |
| HEIGHT: | 510 mm / 20.08 inches |
| WEIGHT: | 17 kg / 37.48 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE WEIGHT: | 20 kg / 44.09 lbs |
| PACKAGE DEPTH: | 333 mm / 13.11 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 363 mm / 14.29 inches |
| PACKAGE HEIGHT: | 545 mm / 21.46 inches |
| SKU | COMPACT M 10 W |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530019358 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | Compact M-serie |
| Högtalare produkttyp | Kabinett |
| Aktiv/Passiv | Passiv |
| Tillkopling | Euroblock |
| Watt effekt | 200w till 499w |
| Elementstørrelse | 10" |
| Impedans | 8 Ohm |
| Färg | Vit |
-
COMPACT M 05RCF Two-way passive speaker system 5in+ 1in, 80W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 04 WRCF Two-way passive speaker system 4"+ 1", 60W White PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 10RCF Two-way passive speaker system 10in+ 1in, 300W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 05 WRCF Two-way passive speaker system 5in+ 1in, 80W White PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 06RCF Two-way passive speaker system 6in+ 1in, 100W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 06 WRCF Two-way passive speaker system 6in+ 1in, 100W White PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 08 WRCF Two-way passive speaker system 8in+ 1in, 200W White PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 04RCF Two-way passive speaker system 4"+ 1", 60W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 12RCF Two-way passive speaker system 12in+ 1in, 300W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 08RCF Two-way passive speaker system 8in+ 1in, 200W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms










Validate your login
Logga in
Skapa nytt konto