RCF Two-way passive speaker system 5in+ 1in, 80W White
- COMPACT M5 är en kompakt tvåvägs högtalare, lämpligt för ett brett spektrum av applikationer.
- Det balanserade ljudet är dess stora fördel för bästa möjliga ljudåtergivning.
- M5 har hög känslighet som är typiskt för professionella högtalare tack vare stora magneter och en HI-FI-liknande ljudkvalitet med ett jämnt och brett frekvenssvar, vilket till stor del beror på neodymium dome-diskanten
Kontakta oss om denna produkt

COMPACT M5 är en kompakt tvåvägs högtalare, lämpligt för ett brett spektrum av applikationer. Det balanserade ljudet är dess stora fördel för bästa möjliga ljudåtergivning. M5 har hög känslighet som är typiskt för professionella högtalare tack vare stora magneter och en HI-FI-liknande ljudkvalitet med ett jämnt och brett frekvenssvar, vilket till stor del beror på neodymium dome-diskanten. M5 har låg distorsion även vid hög SPL, långt över vad man kan förvänta sig av en sådan kompakt låda. Den snygga och kompakta designen gör M5 lämplig för nästan alla miljöer, även med begränsningar från arkitekturen. M5 kan monteras på både vägg och tak med extra utrustning.
Egenskaper
-
80 W AES effekttålighet
-
115 dB max SPL
-
70–20 000 Hz frekvensområde
-
120° × 80° konstant spridningsvinkel
-
1 × 5" högeffektswoofer
-
1 × 1" neodymium dome-diskant med talspole
-
Kabinett i högkvalitativ plywood
-
Stålfrontgaller med tyg
-
Monteringspunkter på bak-, topp- och bottenpanel
-
4-polig EUROBLOCK-kontakt (ljudingång och parallell länkutgång)
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE (-10DB): | 70 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 115 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 120° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 80° |
| DIRECTIVITY INDEX Q: | 7 |
| SYSTEM SENSITIVITY: | 89 dB |
| Power section | |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| POWER HANDLING: | 80 W RMS |
| PEAK POWER HANDLING: | 320 W PEAK |
| RECOMMENDED AMPLIFIER: | 160 WIDTH |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 2200 Hz |
| Transducers | |
| DOME TWEETER: | 1.3'' neo, 1.0'' v.c |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| INPUT POWER RATING: | 15 W AES, 30 W PROGRAM POWER |
| SENSITIVITY (DB, 1W @ 1M): | 92 dB, 1W @ 1m |
| WOOFER: | 20 x 3.5'', 1.0'' v.c |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| INPUT POWER RATING: | 80 W AES, 160 W PROGRAM POWER |
| SENSITIVITY (DB, 1W @ 1M): | 89 dB, 1W @ 1m |
| Input/Output section | |
| INPUT CONNECTORS: | Euroblock |
| OUTPUT CONNECTORS: | Euroblock |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| COLOR: | Black |
| HARDWARE: | 4 x M6, 2 x M8 |
| GRILLE: | Steel with clothing |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Plywood |
| Size | |
| WIDTH: | 172 mm / 6.77 inches |
| DEPTH: | 191 mm / 7.52 inches |
| HEIGHT: | 303 mm / 11.93 inches |
| WEIGHT: | 4.5 kg / 9.92 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE WEIGHT: | 6 kg / 13.23 lbs |
| PACKAGE DEPTH: | 196 mm / 7.72 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 215 mm / 8.46 inches |
| PACKAGE HEIGHT: | 324 mm / 12.76 inches |
| SKU | COMPACT M 05 W |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530019327 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | Compact M-serie |
| Högtalare produkttyp | Kabinett |
| Aktiv/Passiv | Passiv |
| Tillkopling | Euroblock |
| Watt effekt | Upp till 100w |
| Elementstørrelse | 5" |
| Impedans | 8 Ohm |
| Färg | Vit |
-
DMA 162RCF Digital Mixer Amplifier 2 x 160Wrms PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 08 WRCF Two-way passive speaker system 8in+ 1in, 200W White PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
COMPACT M 10 WRCF Two-way passive speaker system 10in+ 1in, 300W White PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
S 10RCF Bass reflex subwoofer 10in 400W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
DMA 504 2000WRCF DMA 504 Digital Mixer Amplifier 4x500 Wrms PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
DMA 82RCF Digital Mixer Amplifier 2 x 80Wrms PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
S 12RCF Bass reflex subwoofer 12in 400W PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
DMA 162PRCF Digital Power Amplifier 320Wrms PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
DX 1616RCF 16X16 matrix audio processor, AES-EBU, ethernet, Dante PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms -
DX 4008RCF 4 IN 8 OUT Digital speaker processor PRIS FRÅNVägl. Inkl. Moms Exkl. MomsDitt pris per Stk Vägledande pris per Stk inkl moms Exkl. Moms










Validate your login
Logga in
Skapa nytt konto