Innovativt och modulärt system med aktiva högtalare som är särskilt utformade för att vara det dagliga verktyget för uthyrningsföretag och professionella musiker. Det bästa förhållandet mellan storlek och kraft i sin klass.
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
NX 12-SMA är utrustad med en ny kraftfull 700 W digital förstärkare och ett nydesignat 12" koaxiellt neodymium-högtalarelement som garanterar enastående ljudkvalitet och definition samt en extremt lätt vikt. Tack vare den robusta stativkoppen i högtalarens undersida har RCF infört två speciella lägen: - Scenmonitor eller - Free Field, för att använda högtalaren som ett front högtalare. Kabinetten är Baltic Birch-plywood med en extremt motståndskraftig färg för att klara tufft turnérande. Ett ergonomiskt integrerat handtag säkerställer enklare transport av högtalaren.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 50 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 129 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 60° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 60° |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | Coaxial 1.0'' neo, 1.75'' v.c |
| WOOFER: | 12'' neo, 2.5'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR, Jack |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR |
| INPUT SENSITIVITY: | +4 dBu |
| Processor section | |
| PROTECTIONS: | RMS, HF |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Freefield, Floor |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 1400 W Peak, 700 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 400 W Peak, 200 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 1000 W Peak, 500 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Baltic birch plywood |
| HANDLES: | 1 side |
| POLE MOUNT/CAP: | Yes |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 324 mm / 12.76 inches |
| WIDTH: | 550 mm / 21.65 inches |
| DEPTH: | 417 mm / 16.42 inches |
| WEIGHT: | 16.6 kg / 36.6 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 604 mm / 23.78 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 504 mm / 19.84 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 404 mm / 15.91 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 20.2 kg / 44.53 lbs |
| SKU | NX 12-SMA |
|---|---|
| Vikt (kg) | 20.200000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530008840 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | NX-serie |
| Högtalare produkttyp | Scenemonitor |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Elementstørrelse | 12" |
| Tillkopling | XLR, Jack |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.