EVOX 12 är det kraftfullaste systemet i sin klass och erbjuder en särskilt djup och dynamisk återgivning på höga nivåer tack vare det inbyggda 1400W slutsteget. Den övre delen har åtta neodymium 4" full-range högtalarelement som gör att EVOX 12 ett kraftfullt lågt mellanregister på en konstant nivå med bred diskant. D15-tums subwoofern ger tillräckligt med punch för en stor fest eller liveband. Trots den kraftfulla prestandan är lådan väldigt kompakt, och tack vare integrerade hjul och utdragbara handtag är systemet mycket enkelt att transportera.
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
EVOX 12 är det kraftfullaste systemet i sin klass och erbjuder en särskilt djup och dynamisk återgivning på höga nivåer tack vare det inbyggda 1400W slutsteget. Den övre delen har åtta neodymium 4 "full-range högtalarelement med fasplugg. Som ett resultat har EVOX 12 ett betydligt ökat lågt mellannivå på en konstant nivå med bred diskant. D15-tums subwoofern ger tillräckligt med punch för en stor fest eller liveband. Trots kraftfull prestanda är lådan väldigt kompakt, och tack vare integrerade hjul och utdragbara handtag är systemet mycket enkelt att transportera.
RCF-högtalare är utformade med en egen och avancerad FiR-filtreringsteknik, utformad för att leverera transparent ljud och en perfekt stereobild till lyssnaren.
De speciella FiRPHASE-filtren gör det möjligt att uppnå jämn ljudfördelning för alla lyssnare utan fasförvrängning, vilket garanterar en minimal fördröjning.
RCF:s klass-D effektförstärkarteknologi packar enorm prestanda med hög effektivitet i en lättviktslösning. EVOX-förstärkaren levererar ultrasnabb attack, realistisk transientrespons och imponerande ljudtryck. Förstärkaren har en solid mekanisk aluminiumstruktur som inte bara stabiliserar förstärkaren under transport utan också hjälper till med en fläktlös värmeavledning. EVOX-förstärkarna har SMPS-strömförsörjningssektionen för att producera maximal effekt och minimal transportvikt.




Diskanthögtalarna klarar hög SPL och kraft med fantastiskt ljud och basenheten sträcker sig till de lägsta frekvenserna, ger snabba och exakta slag och rör mycket luft. Basreflexdesignen undviker luftturbulens och minskar snedvridningar. EVOX-designen har en konstant täckning på 120 ° x30 ° (HxV) vilket ger ett perfekt täckningsmönster. Den vertikala satellithögtalaren är utformad för att garantera jämn ljudtäckning från första till sista raden.
BÄRBARHET - Under transport är den övre pelaren placerad i ett speciellt uttag på baksidan av underdelen. En specialdesignad skena på den nedre delen kommer att leda dig trätt när du sätter in och tar bort den övre pelaren.
MONTERING - Den övre pelaren är monterad på distansröret och kan lätt skruvas på undersidan. Distansröret kan delas i två enskilda delar och placeras i en separat transportpåse.
Transport och installation av ditt PA-system har aldrig gått så snabbt!


| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 40 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 130 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 90° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 30° |
| Transducers | |
| FULLRANGE: | 8 x 4.0'', 1.0'' v.c |
| WOOFER: | 15'', 3.0'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR, Jack |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR |
| INPUT SENSITIVITY: | -2 dBu/+4 dBu |
| Processor section | |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 180 Hz |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Volume, EQ |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 1400 W Peak, 700 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 400 W Peak, 200 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 1000 W Peak, 500 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | VDE |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Baltic birch plywood |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 530 mm / 20.87 inches |
| WIDTH: | 346 mm / 13.62 inches |
| DEPTH: | 459 mm / 18.07 inches |
| WEIGHT: | 23.8 kg / 52.47 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 580 mm / 22.83 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 400 mm / 15.75 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 570 mm / 22.44 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 27.7 kg / 61.07 lbs |
| SKU | EVOX 12 |
|---|---|
| Vikt (kg) | 43.890000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530013196 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | EVOX |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Elementstørrelse | 15" |
| Tillkopling | XLR |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.