SUB 8006-AS är den största och kraftfullaste aktiva subwoofern i pro-sound-serien. Lådan har två 18" baselement, med 4" talspolar och är utformat för att leverera en dundrande mängd lågfrekvent ljud. SUB 8006-AS, som drivs av en 2500W klass-D-förstärkarmodul, fungerar i de mest krävande situationerna.
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
SUB 8006-AS är den största och kraftfullaste aktiva subwoofern i pro-sound-serien. Lådan har två 18" baselement, med 4" talspolar och är utformat för att leverera en dundrande mängd lågfrekvent ljud. SUB 8006-AS, som drivs av en 2500W klass-D-förstärkarmodul, fungerar i de mest krävande situationerna.
KRAFTFULLA LÅGFREKVENSER
RCF-subwoofers är förstahandsvalet för många ljudtekniker, tack vare de mycket höga SPL-nivåerna vid mycket låga frekvenser, mindre dimensioner jämfört med konkurrenter, aktiv design och imponerande förhållande / storlek / vikt till SPL. Publiken kommer att uppleva en engagerande musikalisk upplevelse.
KABINETT & DELAR
Lådorna är gjorda av björkplywood belagd med en texturerad svart yta. Högtalarna är stabila och lätta för enkel upp- och nedrigg tack vare de ergonomiska handtagen. En stativkopp ser till att delarna kan användas i olika konfigurationer. Det pulverlackerade frontgallret integrerar en speciell ljudgenomskinlig skumbas på insidan för att ytterligare skydda högtalarelementen från slag och damm.
KRAFTFULLA KLASS D-FÖRSTÄRKARE
RCFs klass-D-förstärkare har en enorm prestanda som fungerar med hög effektivitet. RCF-förstärkare har en imponerande ljudprestanda och av en solid maskinbearbetad aluminiumkonstruktion som inte bara stabiliserar förstärkaren under transport utan också hjälper den fläktfria värmeavledningen. Alla förstärkare har SMPS-strömförsörjningssektion för att ge maximal effekt och minsta vikt.
HÖGTALAREN - INNOVATIONER
RCF specialiserar sig på att utveckla avancerad högtalarelementteknik inklusive användning av högteknologiska material som neodymium, kolfiber, ren titan, Kevlar, Kapton och Mylar hybrider. Med över 60 års erfarenhet av design och produktion har RCF varit involverad i tekniska uppfinningar som gjutning av kolfiberkottar, dubbla kiselspindlar, interna / externa talspiralindningar för produktion av kantlindad talspole och ren titan membranbildning. Vår senaste utveckling har resulterat i design av moderna neodymmagnetiska kretsar, radikala nya talspiralventilationssystem och banbrytande direktdrivna talspolar.
LEGENDÄRA SUBWOOFERS
RCF-subwoofers är förstahandsvalet för många ljudtekniker, tack vare de mycket höga SPL-nivåerna vid mycket låga frekvenser, små dimensioner jämfört med tävlingen, aktiv design, intern fördröjningskontroll, kardioidkonfigurationsalternativ och imponerande storlek / vikt för SPL-förhållanden. Din publik kommer att kunna uppleva en engagerande upplevelse
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 30 Hz ÷ 120 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 141 dB |
| Transducers | |
| WOOFER: | 2 x 18'', 4.0'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR |
| INPUT SENSITIVITY: | -2 dBu/+4 dBu |
| Processor section | |
| HI-PASS FREQUENCIES: | 100 Hz |
| LOW-PASS FREQUENCIES: | 80 Hz |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Fast Limiter |
| CONTROLS: | Xover, Phase switch, Deep/Punch, Outuput Delay Settings, Cardioid |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 5000 W Peak, 2500 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 5000 W Peak, 2500 W RMS |
| COOLING: | Convection |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Baltic birch plywood |
| HARDWARE: | Mounting points |
| HANDLES: | 4 side |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 709 mm / 27.91 inches |
| WIDTH: | 1109 mm / 43.66 inches |
| DEPTH: | 700 mm / 27.56 inches |
| WEIGHT: | 96.4 kg / 212.53 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 763 mm / 30.04 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 1156 mm / 45.51 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 753 mm / 29.65 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 109 kg / 240.3 lbs |
| SKU | SUB 8006-AS |
|---|---|
| Vikt (kg) | 109.000000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530009854 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | SUB-serie |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.