Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
Den veldig kompakte størrelsen, høyttalerelementer uten kompromisser og et unikt sammensatt kabinettdesign gjør HDL 10-A til det perfekte verktøyet i mange situasjoner. Ideell til Live-PA og installasjoner. HDL 10-A er det ideelle valget når linearray-ytelse er nødvendig og en rask og enkel konfigurering er et must. Systemet drives av en 1400 Watt Peak Power 2-veis digital forsterker og lyden behandles av en kraftig DSP. HDL 15-AS er det ideelle flybare subwooferen til HDL 10-A line-array.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 65 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 133 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 100° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 15° |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 1 x 2.0'', 2.5'' v.c |
| WOOFER: | 2 x 8'', 2.0'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR |
| INPUT SENSITIVITY: | -2 dBu/+4 dBu |
| Processor section | |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 800 Hz |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Cluster, HF, High curving, Indoor |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 1400 W Peak, 700 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 400 W Peak, 200 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 1000 W Peak, 500 W RMS |
| COOLING: | Convection/Forced |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | PP Composite |
| HARDWARE: | Rigging flyware |
| HANDLES: | 2 Side |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | White |
| Size | |
| HEIGHT: | 294 mm / 11.57 inches |
| WIDTH: | 569 mm / 22.4 inches |
| DEPTH: | 434 mm / 17.09 inches |
| WEIGHT: | 20.4 kg / 44.97 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 375 mm / 14.76 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 650 mm / 25.59 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 500 mm / 19.69 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 23 kg / 50.71 lbs |
| SKU | HDL 10-A W |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530012113 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | HDL-serie |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Tillkopling | XLR, PowerCON |
| Färg | Vit |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.