Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
RCF HDL 28-A er et kompakt bi-ampet 2-veis aktivt turnèssystem for et bredt spekter av applikasjoner, både inne og ute, med vekt på tydelig lydbilde. Den har to 8-tommers basselement og en imponerende 3-tommers kompresjonsdriver av titan. Wave guiden er et resultat av grundig forskning og design. HDL 28-A deler komposittmaterialeskapet, nullgradsfasen og ultrelinjær amplitude-respons med HDL 30A. Den innebygde 2200 watt klasse-D forsterkeren gir utmerket kraft og opptil 135 desibel SPL maks. RCF HDL28-A har moderne RCF-høyttalerelementer med lette neodym-magneter. Med tanke på den enorme kraften har den en bemerkelsesverdig lav vekt for enkel håndtering. HDL 36-AS er det ideelle flybare subwooferen til HDL 28-A-array-systemet.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE: | 50 Hz ÷ 20000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 135 dB |
| HORIZONTAL COVERAGE ANGLE: | 100° |
| VERTICAL COVERAGE ANGLE: | 15° |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 1 x 1.4'' neo, 3.0'' v.c |
| WOOFER: | 2 x 8'' neo, 2.5'' v.c |
| Input/Output section | |
| INPUT SIGNAL: | bal/unbal |
| INPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| OUTPUT CONNECTORS: | XLR, RDNet Ethercon |
| INPUT SENSITIVITY: | +4 dBu |
| Processor section | |
| CROSSOVER FREQUENCIES: | 750 Hz |
| PROTECTIONS: | Thermal, RMS |
| LIMITER: | Soft Limiter |
| CONTROLS: | Preset, RDNet bypass |
| RDNET: | Yes |
| Power section | |
| TOTAL POWER: | 2200 W Peak, 1100 W RMS |
| HIGH FREQUENCIES: | 600 W Peak, 300 W RMS |
| LOW FREQUENCIES: | 1600 W Peak, 800 W RMS |
| COOLING: | Forced |
| CONNECTIONS: | Powercon IN/OUT |
| Standard compliance | |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| CABINET/CASE MATERIAL: | PP Composite |
| HARDWARE: | Array fittings |
| HANDLES: | 2 Side |
| GRILLE: | Steel |
| COLOR: | Black |
| Size | |
| HEIGHT: | 294 mm / 11.57 inches |
| WIDTH: | 569 mm / 22.4 inches |
| DEPTH: | 491 mm / 19.33 inches |
| WEIGHT: | 20.6 kg / 45.42 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 375 mm / 14.76 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 650 mm / 25.59 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 500 mm / 19.69 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 23.6 kg / 52.03 lbs |
| SKU | HDL 28-A W |
|---|---|
| Vikt (kg) | 23.600000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530017316 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | HDL-serie |
| Högtalare produkttyp | Line Array |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Elementstørrelse | 8" |
| Tillkopling | XLR, PowerCON |
| Färg | Vit |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.