NXL 24-A Mk2 är en pelarhögtalare av Line-array typ som passar in i situationer där man vill uppnå maximal SPL men inte har så mycket utrymme vid scenen.
Den breda horisontella spridningen på 100 grader gör att man i de allra flesta applikationer klarar sig med en högtalare per sida och ändå uppnår ett optimalt resultat.
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
NXL 24-A Mk2 är en pelarhögtalare av Line-array typ som passar in i situationer där man vill uppnå maximal SPL men inte har så mycket utrymme vid scenen. Den breda horisontella spridningen på 100 grader gör att man i de allra flesta applikationer klarar sig med en högtalare per sida och ändå uppnår ett optimalt resultat.
Modellen är utrustad med 4 st RCF Premium 6” mid/woofers med Neodymium-magneter som levererar lika mycket ljudtryck som man normalt ser hos ett 15” baselement, men med en betydligt högre upplösning i mellanregistret. Dessa kompletteras med en 3”-driver som med hjälp av en assymetrisk waveguide ger en bra spridning samtidigt som räckvidden/kastlängden, tack vare line-array konfigurationen, är fullt tillräcklig för de flesta situationer. Varje NXL 24-A Mk2 är utrustad med ett 700-watts slutsteg för HF-sektionen och 1.400 watt för de fyra mid/baselementen. Modellen presterar 132dB i max ljudtryck, vilket är mycket imponerande med tanke på de nätta dimensionerna.
Kabinettet är utfört i kraftig högkvalitativ Baltisk plywood och kommer att stå emot det tuffa livet på turné. Flera NXL 24-A Mk2 kan konfigureras antingen bredvid varandra för att erhålla en ännu bredare spridning eller hängande under varandra för att uppnå en maximal vertikal spridning. Den är förberedd för att flygas i tross och olika rigging-tillbehör finns att beställa från oss.
Denna modell i kombination med någon av RCF’s basenheter fungerar perfekt till medelstora konsertevenemang, showscener, teatrar, klubbar eller till mobilt DJ-bruk. Den har på kort tid blivit mycket populär för PA-uthyrningsföretag då den är mycket mångsidig, kraftfull, stryktålig och kompakt. Den slanka designen gör även att den passar perfekt till alla sammanhang där man vill uppnå maximalt ljudtryck, räckvidd och upplösning i t.ex. små konsertsalar, samlingssalar, kyrkor och skolaulor.
ACOUSTICAL SPECIFICATIONS |
|
|---|---|
| Frequency Response: | 60 Hz ÷ 20000 Hz |
| Max SPL @ 1m: | 132 dB |
| Horizontal coverage angle: | 100° |
| Vertical coverage angle: | 30° |
|
|
|
TRANSDUCERS |
|
| Compression Driver: | 1 x 1.4'' neo, 3.0'' v.c |
| Woofer: | 4 x 6.0'' neo, 1.5'' v.c |
|
|
|
INPUT/OUTPUT SECTION |
|
| Input signal: | bal/unbal |
| Input connectors: | Combo XLR/Jack |
| Output connectors: | XLR |
| Input sensitivity: | +4 dBu |
|
|
|
PROCESSOR SECTION |
|
| Crossover Frequencies: | 800 |
| Protections: | Thermal, Excurs., RMS |
| Limiter: | Soft Limiter |
| Controls: | Linear, 2 Speakers, High-Pass, Volume |
|
|
|
POWER SECTION |
|
| Total Power: | 2100 W Peak |
| High frequencies: | 700 W Peak |
| Low frequencies: | 1400 W Peak |
| Cooling: | Convection |
| Connections: | Powercon TRUE1 TOP IN/OUT |
|
|
|
STANDARD COMPLIANCE |
|
| Safety agency: | CE compliant |
|
|
|
PHYSICAL SPECIFICATIONS |
|
| Cabinet/Case Material: | Baltic birch plywood |
| Hardware: | 4 x M8, 4 x quick lock |
| Handles: | 2 side |
| Pole mount/Cap: | Yes |
| Grille: | Steel |
| Color: | Black |
|
|
|
SIZE |
|
| Height: | 1056 mm / 41.57 inches |
| Width: | 201 mm / 7.91 inches |
| Depth: | 290.4 mm / 11.43 inches |
| Weight: | 24.4 kg / 53.79 lbs |
|
|
|
SHIPPING INFORMATION |
|
| Package Height: | 320 mm / 12.6 inches |
| Package Width: | 1080 mm / 42.52 inches |
| Package Depth: | 230 mm / 9.06 inches |
| Package Weight: | 27.5 kg / 60.63 lbs |
| SKU | NXL 24-A MK2 |
|---|---|
| Vikt (kg) | 27.500000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530019884 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | NX-serie |
| Högtalare produkttyp | Kolumnhögtalare |
| Aktiv/Passiv | Aktiv |
| Elementstørrelse | 6" |
| Tillkopling | XLR |
| Watt effekt | 2000w till 4999w |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.