HD 310 / T är en kompakt, lätt och vattentät hornhögtalare. Den är utformad för att ge hög effektivitet och kännetecknas av god talförståelse med låg distorsion.
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
HD 310 / T är en kompakt, lätt och vattentät hornhögtalare. Den är utformad för att ge hög effektivitet och kännetecknas av god talförståelse med låg distorsion. Den inbyggda transformatorn gör det möjligt att ansluta hornhögtalaren till både 50- och 100V-system och välja rätt levererad effekt med hjälp av ett vridbar ratt på baksidan.
| Acoustical specifications | |
|---|---|
| FREQUENCY RESPONSE (-10DB): | 240 Hz ÷ 10000 Hz |
| MAX SPL @ 1M: | 123 dB |
| COVERAGE ANGLE: | 80° |
| SYSTEM SENSITIVITY: | 108 dB |
| Power section | |
| NOMINAL IMPEDANCE (OHM): | 8 ohm |
| POWER HANDLING: | 30 W RMS |
| PEAK POWER HANDLING: | 120 W PEAK |
| RECOMMENDED AMPLIFIER: | 60 W |
| Transducers | |
| COMPRESSION DRIVER: | 1.5'' |
| Input/Output section | |
| INPUT CONNECTORS: | Cable |
| OUTPUT CONNECTORS: | Cable |
| CONSTANT VOLTAGE TRANSFORMER: | 100 V |
| POWER SELECTION 1 (100 V): | 30 W - 333 ohm |
| POWER SELECTION 2 (100 V): | 20 W - 500 ohm |
| POWER SELECTION 3 (100 V): | 15 W - 667 ohm |
| POWER SELECTION 4 (100 V): | 10 W - 1000 ohm |
| POWER SELECTION 5 (100 V): | 5 W - 2000 ohm |
| POWER SELECTION 6 (100 V): | 2.5 W - 4000 ohm |
| Standard compliance | |
| IP PROTECTION GRADE: | IP 66 |
| CE MARKING: | Yes |
| Physical specifications | |
| COLOR: | Grey - RAL 7035 |
| HARDWARE: | Stainless steel U bracket |
| CABINET/CASE MATERIAL: | Aluminium |
| Size | |
| DEPTH: | 315 mm / 12.4 inches |
| DIAMETER: | 310 mm / 12.2 inches |
| WEIGHT: | 1.9 kg / 4.19 lbs |
| Shipping informations | |
| PACKAGE HEIGHT: | 360 mm / 14.17 inches |
| PACKAGE WIDTH: | 330 mm / 12.99 inches |
| PACKAGE DEPTH: | 320 mm / 12.6 inches |
| PACKAGE WEIGHT: | 3.53 kg / 7.78 lbs |
| SKU | HD 310T |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.050000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 8024530001254 |
| Tillverkare | RCF |
| Produktserie | Commercial Audio |
| Högtalare produkttyp | Horn/Projector |
| Aktiv/Passiv | Passiv |
| Tillkopling | Fastmonterad kabel |
| Elementstørrelse | 1,5" |
| Impedans | 100 Volt |
| IP-grad | IP 66 |
| Färg | Grå |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.