RME Low Noise Isolating DC Filter, 12 Volt 2 Ampere, DC
Lågbrusisolerande DC-filter, 12 Volt 2 Ampere, DC-in och -utgång, kompatibel med ADI-2-serien och andra RME-enheter. Rekommenderas inte för ADI-2/4 Pro SE.
Kontakta oss om denna produkt
RME:s unika och innovativa aktiva DC-filter i en kompakt formfaktor filtrerar utsignalen från alla strömförsörjningar till HiFi high-end batterinivå samtidigt som den bryter mark/brumslingor med två exklusiva funktioner: Galvanisk isolering och RME:s μFilter
Den galvaniska isoleringen tar bort den vanliga läckströmmen från switchande strömförsörjningar nästan helt, med kopplingskapacitansen mellan ingång och utgång reducerad från typiskt 1 nF (nano Farad) till mindre än 35 pF (pico Farad). LNI-2 DC fungerar med strömkällor på 9 V upp till 18 Volt DC, och ger alltid en fast, perfekt 12,0 V vid dess utgång.
RME:s μFilter består av en diskret lågbruslinjär regulator med sensationellt lågt ljud, mjukstart, termiskt och strömöverbelastningsskydd, vilket är 100% kortslutningssäkert. Två statuslysdioder överst på enheten signalerar befintlig in- och utspänning samt överbelastning.
Som ytterligare specialfunktion kan DC-utgångens jord valfritt anslutas till PE, jord eller andra enheter jord via en jordterminalskruv för att lösa problem med jordkabel.
| LNI-2 DC | |
| Type: | DC Filter & Stabilizer |
| Input Voltage: | 9-18V DC / 32 W max |
| Input Connection: | Lockable DC socket |
| Output Voltage / Output Ampere: | 12V / 2A, 24W |
| Output Cable: | 2x DC Sensor connection cable |
| Output Connection: | 4-pin lockable socket |
| Output Plug: | 2.1 x 5.5 mm, lockable & non-lockable |
| µFilter Out: | yes |
| Linear Out: | - |
| Protections: | Overload, Overheating, Short Circuit |
| Ground: | In to Out swichable (Gnd lift) |
| Specials: | Ground terminal, Status Display via LEDs |
| Weight: | 605 g (1.33 lbs) |
| Dimensions (W x H x D): | 80 x 30 x 123 mm, 3.15“ x 1.18“ x 4.84“ |
| Product Included: | optional |
| Compatibility: | ADI-2 Series, and any other RME device. Not recommended for ADI-2/4 Pro SE. |
| Typical Application: | Super low noise DC filter & stabilizer with galvanic isolation. Ideal for critical use, from HiFi to test and laboratory up to industrial applications. |
| SKU | LNI-2 DC |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.220000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 4260123363512 |
| Tillverkare | RME |
| Produktserie | RME Accessories |










Validate your login
Logga in
Skapa nytt konto