KSM141 är en kondensatormikrofon med dubbla upptagningsmönster för smidig och extremt fokuserad ljudupptagning. KSM141 är designad för studioanvändning, men ändå robust nog för liveapplikationer och tål extremt höga ljudtrycksnivåer (SPL).
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
KSM141 är en "double pattern end addressed" kondensatormikrofon, vilket gör det enkelt att växla mellan ett kardioid eller riktigt rundriktat polärt mönster för smidig och extremt fokuserad ljudupptagning. KSM141 är designad för studioanvändning, men ändå robust nog för liveapplikationer och tål extremt höga ljudtrycksnivåer (SPL). Dess låga självljud och utökade frekvensrespons gör den idealisk för inspelning av musikinstrument.
Säljs även som stereopar
The KSM141 microphone can withstand extremely high sound pressure levels (SPL). It has a high output level, low self noise and reproduces low frequency sounds exceptionally well. With a switchable polar pattern (omni & cardioid) and three-position switchable pad (0 dB, 15 dB, and 25 dB) the KSM141 is extremely versatile and can be used in studio or live settings.
| Weight (g) / (lbs) | 156 g / 0.344 lbs |
| Height (mm) / (in) | 146 mm / 5.748 in |
| Width (mm) / (in) | 20 mm / 0.787 in |
| Depth (mm) / (in) | 20 mm / 0.787 in |
| Transducer Type | Condenser |
| Polar Pattern | Cardioid, Omnidirectional |
| Frequency Range From (Hz) | 20 |
| Frequency Range To (kHz) | 20 |
| Sensitivity dBV/Pa | -37.00 |
| Sensitivity mvpa | 14.10 |
| Equivalent Selfnoise | 14 dB(A) |
| Maximum Sound Pressure | 5000 Ω load: 170 dB 2500 Ω load: 164 dB 1000 Ω load: 159 dB 5000 Ω load (Pad ON): 145 dB 2500 Ω load (Pad ON): 139 dB 1000 Ω load (Pad ON): 134 dB |
| Impedance (Ω) | 150 |
| Switchable Low Cut | yes |
| Output Connectors | 3 Pin XLR |
| Attenuation PAD | yes |
| Interchangeable Capsule | no |
| Requires Phantom Power (VDC) | 11–52 |
| SKU | KSM141/SL |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.921000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 042406110143 |
| Tillverkare | Shure |
| Produktserie | KSM-serie |
| Mikrofontyp | Kondensator |
| Mikrofon Karaktär | Omni |
| Mikrofon tillkopling | 3-pins XLR |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.