Handhållen kondensatormikrofon med dubbla membran och omkopplingsbart polärt mönster för att leverera exakt vokalåtergivning.
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.
Vi erbjuder certifierad service in-house
Solid leverantör med lång erfarenhet i branschen och anställda med hög teknisk kompetens
Stort varulager och flexibla leveransalternativ
Handhållen kondensatormikrofon med dubbla membran och omkopplingsbart polärt mönster för att leverera exakt vokalåtergivning. Den har en dubbel Mylar-membrandesign, en inbyggd stötdämpare, guldpläterade kontakter och en aluminiumväska.
KSM9 är främst en premium sångmikrofon med ett omkopplingsbart polärt mönster ( kardioid/superkardioid).
Med sin dubbla membrandesign och omkopplingsbara polära mönster är KSM9 valet för världens mest krävande sångföreställningar.
Förvänta dig jämnt och precist svar över hela frekvensspektrumet då KSM9 bara kan jämföras med en studiomikrofon.
KSM9 finns i två färger (champagne eller kolgrå) och levereras komplett med en aluminiumväska.
| Weight (g) / (lbs) | 300 g / 0.661 lbs |
| Height (mm) / (in) | 191 mm / 7.52 in |
| Width (mm) / (in) | 49 mm / 1.929 in |
| Depth (mm) / (in) | 49 mm / 1.929 in |
| Transducer Type | Condenser |
| Polar Pattern | Cardioid, Supercardioid |
| Frequency Range From (Hz) | 50 |
| Frequency Range To (kHz) | 20 |
| Sensitivity dBV/Pa | -51.00 |
| Sensitivity mvpa | 2.80 |
| Equivalent Selfnoise | 22 dB(A) |
| Maximum Sound Pressure | 152 dB |
| Impedance (Ω) | 150 |
| Switchable Low Cut | no |
| Output Connectors | 3 Pin XLR |
| Attenuation PAD | no |
| Interchangeable Capsule | no |
| Requires Phantom Power (VDC) | 11 to 52 |
| SKU | KSM9/CG |
|---|---|
| Vikt (kg) | 1.308000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 042406130103 |
| Tillverkare | Shure |
| Produktserie | KSM-serie |
| Mikrofontyp | Kondensator |
| Mikrofon tillkopling | 3-pins XLR |
| Färg | Svart |
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig
Köp våra produkter hos våra auktoriserade återförsäljare:
Endast företag med giltigt organisationsnummer och branschanknytning kan ansöka om tillgång.
Typiska kunder är återförsäljare av musikinstrument och konsumentelektronik, musikstudios, AV-installatörer, PA-uthyrare, broadcast- samt film- och videostudios.
Alla kundansökningar hanteras manuellt och vi genomför en sedvanlig kreditupplysning på ditt företag eller din enskilda firma. Handläggningstiden är normalt 2–4 dagar.
Som företagets admin kan du lägga till konton för dina kollegor.
Vid första inloggningen på vår webbplats, klicka på ”Glömt lösenord?” för att få ett lösenord skickat till dig.
Dersom du har problemer med innlogging kan du ta kontakt på norway@benum.com.
Köp på benum.se regleras av köplagen.