SKU
MX391
Shure MX391 Microflex Boundary Microphone
Kontakta oss om denna produkt

| Type | Condenser (electret bias) |
|---|---|
| Frequency Response | 50 Hz – 17 kHz |
| Polar Pattern | MX405/C, MX410/C, MX415/C: Cardioid MX405/S, MX410/S, MX415/S: Supercardioid MX405/MS Lobar Mini-Shotgun |
| Output Impedance | EIA rated at 150 Ω (170 Ω actual) |
| Output Configuration | Active balanced |
| Sensitivity at 1 kHz, open circuit voltage; 1 Pascal = 94 dB SPL |
Cardioid: –35 dBV/Pa (18 mV) Supercardioid: –34 dBV/Pa (21 mV) Lobar: –33 dBV/Pa (22 mV)a |
| Maximum SPL 1 kHz at 1% THD, 1 kΩ load | Cardioid: 121 dB Supercardioid: 120 dB Lobar: 121 dB SPL |
| Equivalent Output Noise A-weighted | Cardioid: 28 dB SPL Supercardioid: 27 dB SPL Lobar: 36 dB |
| Signal-to-Noise Ratio referenced at 94 dB SPL at 1 kHz |
Cardioid: 66 dB Supercardioid: 67 dB Lobar: 68 dB |
| Dynamic Range 1 kΩ load at 1 kHz | 93 dB |
| Common Mode Rejection 10 Hz to 100 kHz | 45 dB minimum |
| Preamplifier Output Clipping Level 1% THD | –8 dBV (0.4 V) |
| Polarity | 3-Pin XLR: Positive sound pressure on diaphragm produces positive voltage on pin 2 relative to pin 3 of output XLR connector. 5-Pin XLR: Positive sound pressure on diaphragm produces positive voltage on pin 4 relative to pin 2 of output XLR connector. |
| Weight | MX405: 54 g MX410: 68 g MX415: 70 g MX400DP: 516 g MX400SMP (w/ Kit): 125 g |
| Logic Connections | LED IN: Active low (≤1.0 V), TTL compatible. Absolute maximum voltage: –0.7 V to 50 V. LOGIC OUT: Active low (≤1.0 V), sinks up to 20 mA, TTL compatible. Absolute maximum voltage: –0.7 V to 50 V (up to 50 V through 3 kΩ). |
| Mute Switch Attenuation | –50 dB minimum |
| Cable | MX400DP: 6 m attached cable with shielded audio pair terminated at a 3-pin male XLR and three unterminated conductors for logic control |
| Environmental Conditions | Operating temperature: –18 – 57 °C Storage temperature: –29 – 74 °C Relative humidity: 0 – 95% |
| Power Requirements | 48 – 52 Vdc phantom, 8.0 mA |
| SKU | MX391 |
|---|---|
| Vikt (kg) | 0.454000 |
| Enhet | Stk |
| EAN | 042406051507 |
| Tillverkare | Shure |
| Produktserie | Microflex |
| Mikrofontyp | Kondensator |
| Typ | Bord |
| Mikrofon tillkopling | TA4F |
| Färg | Svart |











Validate your login
Logga in
Skapa nytt konto